TRASA NORMALNA

Wyprawa Otwarta na ACONCAGUA

6962 m.n.p.m.

Dla tych, którzy pragną osiągnąć najwyższy szczyt Ameryki, nasza ekipa specjalistów pracuje nad zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa w górach przy jak najlepszej aklimatyzacji. Masz teraz okazję wziąźć udział w tej ekspedycji wysokogórskiej i doświadczyć niezapomnianych przeżyć. Odważ się na to i resztę zostaw w naszych rękach!

Plusy Wyprawy

Komentarz

Wejście na Aconcagua to jedne z najwspanialszych doświadczeń jakie można przeżyć w życiu. Można wtedy głęboko poznać zarówno samego siebie, jak i tych którzy nas otaczają.
Jako ogólna porada: bądź świadomy, że najważniejsze w wyprawie to nie sam szczyt, ale prowadząca do niego droga, krok za krokiem, bez narażania się na niebezpieczeństwo, gdyż utrzymanie dobrego stanu zdrowia nadaje sens przygodzie. Owszem jak zdobędzie się szczyt – to doskonale, ale jeżeli z jakichkolwiek przyczyn nie uda się to – nie załamuj się. Aby wysiłek miał sens, to najważniejsze zacząć wszystko od nowa, znowu krok po kroku, góra za górą, rok za rokiem. Góry, tak jak życie, pełne są niespodzianek i są po to aby dzielić je z innymi.

Program

(wysokość w m n.p.m.)
Ś: Śniadanie / O: Obiad / L: Lunch w marszu/ K: kolacja

Dzień 01: Mendoza (760)
Trasnsfer z lotniska lub dworca autobusowego do hotelu w Mendozie. Zakwaterowanie. Przewodnicy sprawdzą sprzęt uczestników i towarzyszą im przy ewentualnym zakupie lub wypożyczeniu dodatkowych elementów. Wieczorem rozmowa instrukcyjna na temat Aconcaguy (posiłki nie wliczone).

Dzień 02: Mendoza / Puente del Inca (2725)
Zdobycie pozwoleń. Transfer Mendoza / Puente del Inca. Zakwaterowanie w hotelu-schronisku. Przygotowanie ekwipunku do transportu mułami. (Ś, O, K)

Dzień 03: Puente del Inca / Confluencia (3300)
Podwiezienie do bram Parku Aconcagua. Prezentacja pozwoleń. Marsz do obozu Confluencia. Zakwaterowanie (Ś, O, K)

Dzień 04: Confluencia / Plaza Francia (4000) / Confluencia
Wypad do punktu widokowego Plaza Francia, znajdującego się u stóp południowej ściany Aconcaguy. Lunch i powrót do obozu Confluencia. (Ś, L, K)

Dzień 05: Confluencia / Obóz Bazowy Plaza de Mulas (4260)
Dojście do Obozu Bazowy Plaza de Mulas. Zakwaterowanie w obozie (Ś, L, K)

Dzień 06: Obóz Bazowy Plaza de Mulas
Dzień na odpoczynek. Krótki wypad do Lodowca Horcones. Praktyka z rakami. (Ś, O, K)

Dzień 7: Obóz Bazowy Plaza de Mulas / Szczyt Cerro Bonete (5100) / Obóz Bazowy Plaza de Mulas
Wejście na szczyt Cerro Bonete i powrót do bazy. W czasie tego trekkingu, który trwa około 6 godzin, dochodzi się na wysokość 5100 m n.p.m. Pozwoli to na dobrą aklimatyzację organizmu. (Ś, L, K)

Dzień 08: Obóz Bazowy Plaza de Mulas / Obóz 1 Canadá (4910) / Obóz Bazowy Plaza de Mulas
Marsz aklimatyzacyjny oraz transport sprzętu do Obozu 1 Canadá i następnie powrót do Obozu Bazowego Plaza de Mulas. (Ś, L, K)

Dzień 09: Obóz Bazowy Plaza de Mulas (4260)
Dzień na odpoczynek i aklimatyzację. (Ś, O, K)

Dzień 10: Obóz Bazowy Plaza de Mulas / Obóz 1 Canadá (4910)
Podejście do Obozu 1 Canadá. (Ś, L, K)

Dzień 11: Obóz 1 Canadá / Obóz 2 Nido de Cóndores (5250)
Podejście do Obozu 2 Nido de Cóndores. (Ś, L, K)

Dzień 12: Obóz 2 Nido de Cóndores / Obóz 3 Berlín – Cólera (5900)
Podejście do Obozu 3 Berlín – Cólera. (Ś, L, K)

Dzień 13: Obóz 3 Berlín – Cólera / SZCZYT (6962) / Obóz 3 Berlín – Cólera
Z obozu 3 Berlín – Cólera zdobycie szczytu Aconcaguy i powrót do Obozu 3. (Ś, L, K)

Dzień 14: Obóz 3 Berlín – Cólera / Obóz Bazowy Plaza de Mulas
Zejście z Obozu 3 do Obozu Bazowego Plaza de Mulas. (Ś, L, K)

Dzień 15: Obóz Bazowy Plaza de Mulas / Puente del Inca / Mendoza
Zejście do Puente del Inca. Transfer do Mendozy. Zakwaterowanie w hotelu. (Ś, L,)

Dzień 16: Transfer na lotnisko lub dworzec autobusowy
Transfer hotel / lotnisko lub dworzec autobusowy. (Ś)

Dzień 17: Dzień ekstra na wypadek złych warunków klimatycznych, które uniemożliwią normalny rozwój programu. (Ś, O, K)

Dzień 18: Dzień ekstra na wypadek złych warunków klimatycznych, które uniemożliwią normalny rozwój programu. (Ś, O, K)


Uwaga
Przedstawiony program jest wzorcem, który będziemy starać się utrzymać. Jednakże, może on ulec zmianie ze względu na warunki klimatyczne lub inne sytuacje niezależne od nas.
Mając na celu poprawę naszych ekspedycje w sposób ciągły, programami i serwis wyszczególnione w niniejszej strony internetowej może mieć pewne modyfikacje. Proszę, przeczytaj nasz zaktualizowany program i serwis, klikając tutaj.

DATY WYSYŁKI

The ascent route Aconcagua

Wykres wysokości i aklimatyzacji (kliknij aby powiększyć)

Szczyt Aconcagua

Aconcagua wyprawa – Trasa Normalna
Wyprawa na Aconcagua – Trasa Normalna

USŁUGI ZAWARTE W EKSPEDYCJI

Transfer: Lotnisko lub dworzec autobusowy / Hotel / Lotnisko lub dworzec autobusowy

Dla wygody w podróży, będziemy czekać na lotnisku lub dworcu autobusowym na pasażera i zawieziemy go do hotelu. Po zakończeniu wyprawy zawieziemy go również na lotnisko lub dworzec autobusowy.


Pomoc przy zagubieniu bagażu

Uczestnik może liczyć na pomoc w jak najszybszym uzyskaniu zagubionego bagażu. W Acomara-AconcaguaExpeditions jesteśmy świadomi jak ważny jest sprzęt w zrealizowaniu wyprawy i jakie koszty ekstra trzeba ponieść, aby go wypożyczyć albo kupić na nowo. Mimo że, za zagubienie bagażu odpowiedzialne są linie lotnicze, nasz personel obsługi klienta w Mendozie pomoże w jego szybkim odzyskaniu.


Wyprawa na Aconcagua – Trasa Normalna

Hotel w Mendozie

Podczas pobytu w naszym mieście pasażer spędza dwie noce (jedna przy przyjeździe do Mendozy i druga przy wyjeździe) w hotelu 4*. Program przewiduje pokoje dwuosobowe wraz ze śniadaniem i wliczonymi podatkami. Jeżeli uczestnik chciałby dysponować pokojem jednoosobowym, prosimy nas zawiadomić.


Aconcagua wyprawa – Trasa Normalna

Wejście na Aconcagua

Pomoc przy zakupie zezwolenia na wspinaczkę (permiso) Aconcagua znajduje się w Parku Narodowym administrowanym przez władze Prowincji Mendozy. Aby wejść na teren tego parku trzeba wykupić pozwolenie. Pokrywa ono w razie potrzeby koszty opieki medycznej oraz akcji ratowniczej i ewakuacji na terenie Parku. Jakoże pozwolenie można uzyskać tylko i wyłącznie osobiście, będziemy towarzyszyć turyście do biura wystawiającego te pozwolenia i pomożemy w wypełnieniu niezbędnych formularzy.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna

Przechowalnia bagażu

Jeżeli uczestnik ekspedycji chciałby zostawić jakiś osobisty bagaż, który nie bedzie mu potrzebny w czasie samej ekspedycji, może bezpiecznie pozostawić go w naszym biurze w Mendozie, w Hosterii Puente del Inca lub w obozie bazowym Plaza de Mulas.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna


Transport Mendoza / Puente del Inca / Mendoza

Grupa uczestników zostanie przewieziona prywatnymi busikami z miasta Mendozy do znajdującego się o 180 kilometrów Puente del Inca. W ten wygodny sposób turyści będą mogli podziwiać wspaniałe widoki Andów centralnych.


Expedición Aconcagua – Ruta Normal

Wszystkie posiłki

W czasie wyprawy zagwarantowane są wszystkie posiłki (Ś: śniadanie / O: obiad / L: lunch w marszu / K: kolacja). Są one starannie zaplanowane przez specjalistów w celu zagwarantowania uczestnikom zrównoważonej diety na okres pobytu w górach. Wszystkie posiłki, ze stałym menú od 3 dnia ekspedycji, przygotowywane są przez kwalifikowanych kucharzy, z wyjątkiem obozów wysokościowych, gdzie zajmą się tym przewodnicy. Otrzymasz smaczne i obfite porcje. Zawarte są wszystkie te posiłki, które wymienione są w programie. Obiad zastąpiony będzie Lunchem w marszu w tych dniach wyprawy, kiedy realizowany bedzie trekking. Prosimy o poinformowanie jeżeli uczestnik jest wegetarianinem lub ma alergię na jakiś produkt żywnościowy.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna

Zakwaterowanie w Puente del Inca

W czasach Imperium Inków, Puente del Inca (Most Inków) był punktem strategicznym w przekroczeniu Andów i od prawie 80 lat jest również ważnym punktem wyjścia dla jakiejkolwiek ekspedycji zamierzającej zdobyć Aconcagua. Zbudowano tam hotel-schronisko Hostería Puente del Inca w odleglości pięciu kilometrów od wejścia do Parku Aconcagua. Jest to jedyny tego typu objekt w okolicy. W nim przewidziane jest zakwaterowanie uczestników wyprawy i tam też rozpoczynają oni stopniowy proces aklimatyzacji. Ponadto, pełne śniadania i kolacje w Hosteri wliczone są w program..


Wejście na Aconcagua – Droga Normalnal


Pomoc przy przygotowaniu ekwipunku do transportu przez muły

Przewodnicy doradzą jak najlepiej przygotować ekwipunek i w jaki sposób go przetransportować.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna

Muly

Te silne zwierzęta były podstawowym środkiem transportu dla wojsk, które walczyły o wyzwolenie Ameryki Południowej. Muły poruszają się bardzo bezpiecznie na terenach górzystych i ich silna budowa pozwala na przenoszenie ciężarów bez problemów. Wadą tych zwierząt jest ich nieokiełzany charakter. Dlatego też prowadzone są one przez osoby, które mają duże i wieloletnie doświadczenie z tymi zwierzętami. POGANIACZE MUŁÓW. Oni wg rodzinnej tradycji potrafią dominować te zwierzęta. Muły będą przenosić bagaże od Puente del Inca do Confluencia, następnie stamtąd do Plaza de Mulas i z powrotem. Każde zwierzę może wziąźć maksymalnie 60 kilogramów i każdy z pasażerów ma prawo do przetransportowania do 30 kilogramów na każdym etapie. Zalecamy posiadanie worka ochronnego na pokrycie i zabezpieczenie własnego bagażu na czas transportu.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna

Transfer do wejścia do Parku Aconcagua

Prywatny transport dowozi uczestników do pierwszego punktu Strażników Parku, którzy sprawdzą pozwolenie wejścia (permiso) i pouczą na temat przepisów obowiązujących w Parku.


Wyprawa na Aconcagua – Trasa Normalna

Obóz Confluencia

Podczas wspinaczki organizm potrzebuje trochę czasu na aklimatyzację. Dlatego też uważamy za niezbędne spędzenie dwóch dni na średniej wysokości, aby organizm powoli przyzwyczajał się do efektów wysokości. W tym celu przygotowany jest obóz w Confluencji, wyposażony w duże namioty, jadalnię ze światłem elektrycznym, stoły i ławki kampingowe, naczynia kuchenne i oczywiście oferujący serdeczną obsługę ze strony personelu.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna

Trekking do Plaza Francia

Podczas 4 dnia programu przewidziany jest marsz do punktu widokowego na mityczną Ścianę Południową (Pared Sur del Aconcagua). Jest to najbardziej pionowa ściana góry, posiada prawie 3000 m przewyższenia i stanowi olśniewające widowisko natury, przepełnione lodowcami i granitowymi ścianami. W czasie tego marszu dochodzi się do wysokości 4000 m n.p.m., co doskonale uaktywnia proces aklimatyzacji organizmu.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna

Obozu Bazowy Plaza de Mulas

Uczestnicy zakwaterowani będą w obozie Plaza de Mulas, który posiada wszystkie dostępne wygody niezbędne do zagwarantowania komfortowego pobytu na Kolosie Ameryki. Obóz ma specjalne osobne namioty na jadalnię, kuchnię, przechowywalnię bagażu i latryny. Obsługa jest w rękach grupy osób, które przygotowują smaczne potrawy i służą doskonałą pomocą. Plusami obozu są nie tylko jego wygody, ale i możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, co pozwoli na dobre przygotowanie organizmu do wysiłku, jakim jest zdobycie szczytu.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna

Trekking do Lodowca Glaciar Horcones

Aklimatyzacja jest procesem dynamicznym i wymaga ruchu aby organizm mógł lepiej się przystosować do nowych warunków.. W czasie dnia odpoczynkowego zaleca się zrobić krótki marsz w okolicach Plaza de Mulas. Ponadto wypad ten jest bardzo przydatny do praktyki z rakami oraz do zapoznania się ze środkami ostrożności jakie trzeba mieć na uwadze w czasie poruszania się na wysokościach.


Trekking na szczyt Cerro Bonete (5100 m n.p.m.)

Podejście na szczyt Cerro Bonete i powrót do Plaza de Mulas. Ten sześciogodzinny trekking prowadzi na wysokość 5100 m n.p.m. Bez wątpienia będzie to kolejny krok w aklimatyzacji organizmu .


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna

WAŻNA UWAGA – Tragarze w obozach wysokościowych

Aby nasi pasażerowie mogli poruszać się z lżejszym bagażem i w ten sposób zachować siły na dzień zdobycia szczytu, mogą oni liczyć na pomoc tragarzy. W wielu przypadkach grupa ekspedycyjna musi przemieszczać dużą ilość ekwipunku między jednym i drugim obozem podszczytowym, wiec udział tragarzy ułatwia logistykę przedsięwzięcia. Są to na ogól osoby bardzo silne i większość z nich kilka razy osiągnęła już szczyt, więc przystosowują się oni do warunków wysokościowych znacznie łatwiej i szybciej niż wielu sportowców. Warunki wyprawy przewidują, że na trzech pasażerów przypada jeden tragarz, który może przenieść do 20 kg na każdym odcinku. Tragarze są odpowiedzialni za przemieszczenie większości wspólnego bagażu (namioty, sprzęt kuchenny, grzejniki y śmieci grupy) między następującymi obozami wysokościowymi: z Obozu Bazowy Plaza de Mulas do Obóz 1 Plaza Canadá, z Obóz 1 Plaza Canadá do Obóz 2 Nido de Cóndores, z Obóz 2 Nido de Cóndores do Obóz 3 Berlín-Cólera, i następnie przy zejściu: z Obóz 3 Berlín-Cólera do obozu bazowy Plaza de Mulas. Każdy członek ekspedycji musi transportować swój osobisty ekwipunek (plecak, śpiwór, buty). Jeżeli potrzebujesz pomocy także w tym wypadku, prosimy o kontakt (dodatkowy koszt).


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna


Przewodnicy

Przewodnicy górscy, którzy uczestniczą w ekspedycji, są dyplomowanymi specjalistami po ukończeniu policealnych 2 letnich studium AAGM lub EPGAMT. Żeby wyprawa była udana, uważamy że musi być kierowana przez osoby odpowiedzialne i doświadczone, które potrafią zagwarantować bezpieczeństwo i profesjonalizm. W każdej ekspedycji przypada jeden przewodnik wysokogórski na trzech pasażerów. Przewodnicy górscy, którzy uczestniczą w ekspedycji, są dyplomowanymi specjalistami po ukończeniu policealnych 2 letnich studium AAGM lub EPGAMT. Żeby wyprawa była udana, uważamy że musi być kierowana przez osoby odpowiedzialne i doświadczone, które potrafią zagwarantować bezpieczeństwo i profesjonalizm. W każdej ekspedycji przypada jeden przewodnik wysokogórski na trzech pasażerów.


Wyprawa na Aconcagua – Trasa Normalna

Dodatkowe dni

Ekspedycja przewiduje dodatkowo dwa dni ekstra w razie nieprzewidzianych wypadków lub złej pogody, które nie pozwolą na normalny rozwój wyprawy. Oznacza to, że w przypadku gdy zła pogoda nie pozwoli na wyjście z podszczytowych obozów, będzie można dodać dwa dni ekstra do standarowego programu w oczekiwaniu na poprawę warunków klimatycznych, umożliwiających kontynuowanie wspinaczki. Decyzję o tym podejmują przewodnicy.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna

Namioty

W warunkach normalnych Aconcagua charakteryzuje się dobrym klimatem w okresie lata. Ale jeżeli zdarzy się burza lub wichura w czasie ekspedycji, wtedy dopiero można pojąć prawdziwy wymiar sił przyrody na tych wysokościach. Dlatego też w najwyższych etapach wyprawy używa się wysokiej jakości namiotów do spania, sprawdzonych marek takich jak: The North Face i Mountain Hardware. Każdy namiot przeznaczony jest dla dwóch uczestników. Więcej informacji na temat namiotów North Face VE 25 znajdziesz na stronach www.thenorthface.comi o namiotach Mountain Hardwear Trango 3.1 na www.mountainhardwear.com


Wyprawa na Aconcagua – Droga Normalna

Łączność

Na terenie gór znajdują się stałe punkty łączności. Ta sieć pozwala na połączenie się poprzez radio VHF i BLU między obozami wysokościowymi, bazami w Plaza de Mulas, Confluencia, Puente del Inca i Mendoza. W ten sposób możemy natychmiast skontaktować się w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji. Posiadamy również telefon satelitarny.


Świadectwo Uczestnictwa i/lub Zdobycia Szczytu potwierdzone przez Przewodnika ekspedycji i CEO firmy

Wystawiamy świadectwo podpisane przez Przewodnika wyprawy i CEO firmy Acomara-AconcaguaExpeditions.com poświadczając uczestnictwo w ekspedycji wysokogórskiej na Aconcagua (i zdobycie Szczytu, jeżeli tak się stało).


Pomoc medyczna i farmaceutyczna na terenie miasta Mendozy

Najważniejsze dla nas to dobry stan zdrowia uczestnika, nawet jeżeli zakończył on już swoją wyprawę. W wypadku gdy z jakiś powodów medycznych musi on być ewakuowany z gór lub po wyprawie cierpi na jakąś dotkliwość, nasz personel obsługi w Mendozie służyć będzie pomocą w celu jak najszybszego jego powrotu do zdrowia. Udzielimy wsparcia jeśli w mieście uczestnik będzie potrzebował dodatkowej opieki lekarskiej albo powinien zrobić jakieś badania lekarskie jak np. radiografię płuc, zakup lekarstw, hospitalizacja, itp. W ten sposób uczestnik wyprawy nie będzie czuł się zagubiony i osamotniony do czasu kiedy całkowicie odzyska siły fizyczne i będzie mógł wrócić do kraju. Nie są wliczone opłaty lekarskie i koszty lekarstw.


Obsługa w Mendozie po wyprawie

Po powrocie z ekspedycji i zakończeniu programu, nasz personel obsługi w mieście będzie do dyspozycji w razie jakiejkolwiek potrzeby, takiej jak np. zakup lub zmiana biletu, zwrot wypożyczonego sprzętu, zakup dodatkowych pakietów turystycznych, przechowywanie bagażu, a także różnego typu porady.

NIE WLICZONE USŁUGI

Pozwolenie na wstęp do Parku Aconcagua

Aby wejść do Parku Narodowego Aconcagua trzeba koniecznie OSOBIŚCIE wykupić Pozwolenie Wstępu. Jego wartość nie ulega zwrotowi. Ceny różnią się w zależności od sezonu (główny, półsezon i po sezonie) i zmieniają się z roku na rok. Fundusze zebrane z wykupu pozwoleń służą do utrzymania i ochrony Parku Narodowego Aconcagua, jak równieź pokrywają koszty związane z utrzymaniem służby medycznej, strażników i służby ratowniczej (helikoptera).


Wydatki ekstra

Nie zawarte są wydatki ekstra takie jak koszty potraw lub napojów dodatkowo spożywanych, nie wyszczególnionych w programie.


Koszty wypływające z rezygnacji z udziału w przewidzianym programie

Program jest wyceniony na bazie usług grupowych, co ma na celu uzyskanie jak najwyzszych usług przy mniejszym koszcie. Jeżeli uczestnik rezygnuje z udziału w programie z jakichkolwiek przyczyn (osobistych, zdrowotnych, itp.), natychmiast przechodzi na usługi prywante. W wypadku rezygnacji z programu, firma opłaca transport z Puente del Inca do miasta Mendoza w autobusie regularnej linii. Noc w hotelu w Mendozie przy powrocie, wliczona w pakiet, może być wykorzystana w jakimkolwiek momencie. Dodatkowe doby hotelowe są na koszt uczestnika.


Sprzęt osobisty i śpiwór

Uczestnik wyprawy jest odpowiedzialny za swój własny ekwipunek, nie jest on wliczony w koszt programu. Nasi przewodnicy mogą udzielić porady co do wyboru danego sprzętu przy zakupie lub wypożyczeniu.


Ubezpieczenie osobiste

Nie jest konieczne posiadanie ubezpieczenia osobistego przy wejściu na Aconcagua. Jeżeli jednak uczestnik chce mieć takie ubezpieczenie ze względu na ryzyko w Andach, radzimy skontaktować się z wybraną firmą ubezpieczeniową, gdyż my nie zajmujemy się tym.


Tragarze do osobistego bagażu

Przekazanie częsci osobistego bagażu ułatwia z pewnością wspinaczkę w górach. Jeżeli uczestnik pragnie wynająć tragarza do noszenia osobistego sprzętu, prosimy o kontakt. Cena tych usług zależy od odcinka programu, w czasie którego bagaż ma być transportowany.