Warunki klimatyczne

Aconcagua

Ten Kolos Ameryki jest tak zimny, ale tak szczególny, tak trudny, ale tak wymarzony! Właśnie ze względu na warunki klimatyczne, porównuje się go do ośmiotysięczników Himalajów. Bardzo niska wilgotność, niska zawartość tlenu w powietrzu i silne wiatry to tylko jedne z charakterystycznych cech dla tego regionu.

Aconcagua – Warunki klimatyczne

Głównymi przyczynami zlej pogody są przede wszystkim wilgotne wiatry, wywołane przez Antycyklon z Pacyfiku, które wieją w kierunku południowym i następnie unoszą się na zachód uderzając o wysoką masę górską Kordyliery. W konsekwencji ta masa powietrza ochladza się i traci swoją wilgotność powodując opady śniegu na wierzchołkach Andów.

Na terenie wokół Aconcaguy grożą nie tylko śnieżne burze i wichury, ale i burze elektryczne, które ze względu na wysokość są bardzo niebezpieczne. Grzbiety gór (w części półn.-zach. i sam szczyt) przyciągają najczęściej błyskawice i pioruny, utrudniając pobyt i wspinaczkę. Na wysokości ponad 5.500 m n.p.m. wieją silne wiatry z zachodu, które w niektórych wypadkach mogą uformować słynny wielki grzyb na szczycie Aconcagua. To ciekawe zjawisko przyrodnicze, które można obserwować z Plaza de Mulas, ostrzega i oznajmuje fatalną prognozę pogody: silne wiatry i opady. Grozi duże niebezpieczeństwo tym, którzy znajdują się w wyższych partiach góry i zaleca się wtedy zejść na niższy poziom.

Nawet przy dobrej pogodzie (latem) na wysokościach ponad 5000 m n.p.m. temperatury dochodzą do -20° C (-0,4º F). Na samym szczycie typowa temperatura to -30° C (-22º F).



Aconcagua – Warunki klimatyczne

Przy złej pogodzie i napływie zimnych mas powietrza z południa, temperatura w obozie Plaza de Mulas utrzymuje się w granicach -18° C (-0,4º F), a w wyższych obozach dochodzi do -25° C (-13º F). Tym niemniej, w większości dni i noce w bazowym obozie na wysokości 4.200 m n.p.m. nie są zimne i można być w krótkich spodniach, co więcej – na samym szczycie wystarcza zwykla kurtka typu polar. Tak więc nie zawsze pogoda jest tak ostra i rygorystyczna. Jednakże zaleca się być zawsze przygotowanym na gwałtowne zmiany klimatyczne.

W czasie zimy Aconcagua nie jest odwiedzana. Temperatura nigdy nie unosi się ponad 0° C (32º F) i praktycznie bez przerwy wieją silne wiatry z opadami śniegu. W miejscach zacienionych dochodzi do temperatur ekstremalnych. Wejście na Aconcagua w zimie stanowiloby prawdziwą próbę wytrzymalości psychiczno-fizycznej, ale do tego nie wystarcza tylko duże zaufanie i doświadczenie, lecz również specjalne wyposażenie techniczne.