Szczyt Aconcagua

Argentyna

Szczyt Aconcagua – Argentyna
Szczyt Aconcagua – Argentyna

The Szczyt Aconcagua (6.962 m.s.p.m.)znajduje się całkowicie na terenie Argentyny, w Parku Narodowym Aconcagua w Prowincji Mendoza (Parque Provincial Cerro Aconcagua). Jego współrzędne geograficzne to: 69º 59´ S 32º 39´ W.
Prowincja Mendoza, o powierzchni 150.839 km2 , rozciąga się w środkowo zachodniej części Argentyny. Stolicą prowincji jest miasto o tej samej nazwie: Mendoza, położone na wysokości 750 m n.p.m. Stanowi ono obowiązkowy punkt dla tych, którzy przyjeżdżają do Parku Aconcagua od strony argentyńskiej. Mendoza słynie w świecie z produkcji doskonałych czerwonych win, przede wszystkim wychwalany jest Malbec z regionu Luján de Cuyo, jako jeden z najlepszych win światowych. To piękne i nowoczesne miasto posiada międzynarodowe lotnisko, szeroką sieć transportową i bazę hotelową w rozmiarach 15.000 miejsc, którą tworzą m.in. hotele, kampingi oraz domy, mieszkania i bungalowy do wynajęcia.

Aconcagua jest atrakcją dla każdego alpinisty ze względu na klimat, piękne widoki i przede wszystkim wysoki poziom wymagań fizycznych i psychicznych, jakimi trzeba dysponować aby wejść na tą górę. Jest to najwyższy szczyt Półkuli Południowej i jeden z najbardziej cenionych siedmiotysięczników. Uznany jest również jako doskonały cel dla tych, którzy inicjują się w wysokich wspinaczkach, gdyż położenie geograficzne i warunki klimatyczne szczytu tworzą idealne miejsce dla praktyki przy umiarkowanym poziomie wymagań. Ponadto jest on doskonalym miejscem na trening przed większymi wyprawami na ośmiotysięczniki Himalajów

Nazywana Kolosem Ameryki (Coloso de América),Aconcagua jest metą dla wspinaczy z całego świata, nie tylko jako aspiracja sportowa, ale również jako doskonałe miejsce na kontemplację dziewiczej przyrody. Przyciąga corocznie tysiące turystów, którzy w czasie swoich wypraw wzbogacają się w niepowtarzalne wrażenia i doświadczenia z tej majestatycznej góry.

Park Narodowy Aconcagua jest jednym z trzech parków górskich w Mendozie, oprócz Parku Volcán Tupungato i Parku Laguna del Diamante. Stworzony został 28 listopada 1990 na postawie Ustawy Nº 4807 na terenie departamentu Las Heras, obejmując powierzchnię 71.000 hektarów. Oficjalny sezon dostępny na wspinaczkę jest między 15 listopada i 15 marca.

Park charakteryzuje się ostrymi warunkami klimatycznymi spowodowanymi wysokością i niskimi opadami, dlatego też różnorodność ekosystemu jest ograniczona. Tym niemniej interesujące są gatunki zwierząt i roślin na tym obszarze, szczególnie ze względu na niezwykłą adaptację do życia na wielkich wysokościach (do około 4.000 m n.p.m.).
Dominującą roślinność tworzą stepowe niskie trawy takie jak: leña amarilla (źółte drewno), yareta i cuerno de cabra (róg kozy), obok górskich pastwisk tworzonych głównie przez huecú i coirones.

Ponadto źyje tam przeszło 60 rodzajów ptactwa. Typowymi gatunkami są: kondory i aguja. Ze zwierząt wyróżniają się: górskie gryzonie i czerwone lisy, nie brakuje też małych górskich plazów i gadów. Blisko strumieni można spotkać takie ptaki jak: chorlos, churrines i dzikie kaczki zwane torrente. W Parku żyją także gwanaki w stadach a ich głównym zagrożeniem są pumy. Są też liczne zające szaraki uznawane jako egzotyczne gatunki w Andach.

Niedaleko pierwszej stacji straży leśnej i międzynarodowej szosy znajdują sie piękne górskie stawy o czysto niebieskim kolorze. Przy stawach tych koncentruje się duża ilość typowych dla tego terenu dzikich zwierząt i roślin.

Szczyt Aconcagua – Argentyna
Szczyt Aconcagua – Argentyna