Trasa LODOWCEM POLAKÓW (Oryginalna lub Bezpośrednia)

Wyprawa Otwarta na SZCZYT ACONCAGUA

6962 m n.p.m.

Wchodzimy do Parku Aconcagua od strony doliny Valle de Vacas aż do ObózBazowy Plaza Argentina. Następnie idziemy drogą Lodowca Polaków (Glaciar de los Polacos) do Obóz 2. Stamtąd zaatakujemy Szczyt poprzez Lodowiec wybierając Trasa Polaków Oryginalną lub Trasa Polaków Bezpośrednią.

Plusy wyprawy

Dlaczego Wyprawa Prywatna?

Głównymi cechami Wypraw Prywatnych są możliwość wyboru daty ekspedycji i uczestników grupy. Większość usług jest wliczona i, co jest ważne podkreślenia, przewodnik jest do wyłącznej i całkowitej dyspozycji grupy. Pozwala to na indywidualne podejście do organizacji wyprawy, uwzględniając bezpieczeństwo i rytm wejścia wg potrzeb uczestników.

Importante

Ir al Aconcagua es una de las experiencias más maravillosas que puede vivir una persona. Allí, uno se conoce a fondo y a fondo conoce a quienes lo rodean.

Como consejo general: la conciencia clara de que lo importante no es la cumbre, sino caminar paso a paso hacia ella, sin someterse a peligros, porque conservar sano el latido es lo que le da sentido a la aventura.

Y si la cumbre se logra, pues muy bien. Entonces, para que valga, lo importante será comenzar de nuevo echarse a andar, paso a paso, cerro a cerro, año a año, porque la montaña, como la vida, es infinita y generosa y está hecha para ser compartida entre compañeros.

Wyprawa na Aconcagua – Droga Trawers Lodowcem Polaków

Program

(wysokość w m n.p.m.)
Ś: Śniadanie / O: Obiad / L: Lunch w marszu/ K: kolacja

Dzień 01: Mendoza (760)
Trasnsfer z lotniska lub dworca autobusowego do hotelu w Mendozie. Zakwaterowanie. Przewodnicy sprawdzą sprzęt uczestników i towarzyszą im przy ewentualnym zakupie lub wypożyczeniu dodatkowych elementów. Wieczorem rozmowa instrukcyjna na temat Aconcaguy (posiłki nie wliczone).

Dzień 02: Mendoza / Penitentes (2700)
Zdobycie pozwoleń. Transfer Mendoza / Penitentes. Zakwaterowanie w hotelu. (Ś, O, K)

Dzień 03: Penitentes / Pampa de Leñas (3100)
Transport do Quebrada de Vacas. Początek wyprawy do Pampa de Leñas. (Ś, O, K)

Dzień 04: Pampa de Leñas / Casa de Piedra (3600)
Trekking do Casa de Piedra.(Ś, O, K)

Dzień 05: Casa de Piedra / ObózBazowy Plaza Argentina (4000)
Dojście do ObózBazowy Plaza Argentina. Zakwaterowanie w obozie (Ś, O, K)

Dzień 06: ObózBazowy Plaza Argentina (4000)
Dzień odpoczynku w ObózBazowy Plaza Argentina.(Ś, O, K)

Dzień 07: ObózBazowy Plaza Argentina / Obóz 1 (4950) / ObózBazowy Plaza Argentina
Marsz aklimatyzacyjny oraz transport sprzętu do Obóz 1i następnie powrót do ObózBazowy Plaza Argentina. (Ś, L, K)

Dzień 08: ObózBazowy Plaza Argentina (4000)
Dzień odpoczynku w ObózBazowy Plaza Argentina. (Ś, O, K)

Dzień 09: ObózBazowy Plaza Argentina / Obóz 1 (4950)
Podejście do Obóz 1. (Ś, L, K)

Dzień 10: Obóz 1 / Obóz 2 (5800) / Obóz 1
Marsz aklimatyzacyjny oraz transport sprzętu do Obóz 2i następnie powrót do Obóz 1. (Ś, L, K)

Dzień 11: Obóz 1
Dzień odpoczynku w Obóz 1. (Ś, O, K)

Dzień 12: Dzień ekstra na wypadek złych warunków klimatycznych, które uniemożliwią normalny rozwój programu. (Ś, O, K)

Dzień 13: Dzień ekstra na wypadek złych warunków klimatycznych, które uniemożliwią normalny rozwój programu. (Ś, O, K)

Dzień 14: Obóz 1 / Obóz 2
Podejście do Obóz 2. (Ś, L, K)

Dzień 15: Dzień ekstra na wypadek złych warunków klimatycznych, które uniemożliwią normalny rozwój programu. (Ś, O, K)

Dzień 16: Obóz 2 / SZCZYT (6962 msnm) / Obóz 2
Dzień ataku na SZCZYT poprzez Lodowiec Polaków – wariant A (Oryginalna) lub B (Bezpośrednia). Powrót do Obóz 2. (Ś, L, K)

Dzień 17: Obóz 2 / ObózBazowy Plaza Argentina
Zejście z Obóz 2 na Obóz Bazowy Plaza Argentina. (Ś, L, K)

Dzień 18: Obóz Bazowy Plaza Argentina / Pampa de Leñas.
Zejście z ObózBazowy Plaza Argentina na bazę Pampa de Leñas. (Ś, L, K)

Dzień 19: Pampa de Leñas / Puente del Inca / Mendoza
Zejście do Puente del Inca. Transfer do Mendozy. Zakwaterowanie w hotelu. (Ś, L)

Dzień 20:Transfer na lotnisko lub dworzec autobusowy.
Transfer hotel / lotnisko lub dworzec autobusowy. (Ś)


Uwaga
Przedstawiony program jest wzorcem, który będziemy starać się utrzymać. Jednakże, może on ulec zmianie ze względu na warunki klimatyczne lub inne sytuacje niezależne od nas.
Wykres wysokości i aklimatyzacji

Wykres wysokości i aklimatyzacji (kliknij aby powiększyć)

Szczyt Aconcagua

Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Wyprawa na Aconcagua – Droga Trawers Lodowcem Polaków

USŁUGI ZAWARTE W EKSPEDYCJI

Transfer: Lotnisko lub dworzec autobusowy / Hotel / Lotnisko lub dworzec autobusowy

Dla wygody w podróży, będziemy czekać na lotnisku lub dworcu autobusowym na pasażera i zawieziemy go do hotelu. Po zakończeniu wyprawy zawieziemy go również na lotnisko lub dworzec autobusowy.


Pomoc przy zagubieniu bagażu

Uczestnik może liczyć na pomoc w jak najszybszym uzyskaniu zagubionego bagażu. W Acomara-AconcaguaExpeditions jesteśmy świadomi jak ważny jest sprzęt w zrealizowaniu wyprawy i jakie koszty ekstra trzeba ponieść, aby go wypożyczyć albo kupić na nowo. Mimo że, za zagubienie bagażu odpowiedzialne są linie lotnicze, nasz personel obsługi klienta w Mendozie pomoże w jego szybkim odzyskaniu.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Hotel w Mendozie

Podczas pobytu w naszym mieście pasażer spędza dwie noce (jedna przy przyjeździe do Mendozy i druga przy wyjeździe) w hotelu 4*. Program przewiduje pokoje dwuosobowe wraz ze śniadaniem i wliczonymi podatkami. Jeżeli uczestnik chciałby dysponować pokojem jednoosobowym, prosimy nas zawiadomić.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Wejście na Aconcagua

Pomoc przy zakupie zezwolenia na wspinaczkę (permiso) Aconcagua znajduje się w Parku Narodowym administrowanym przez władze Prowincji Mendozy. Aby wejść na teren tego parku trzeba wykupić pozwolenie. Pokrywa ono w razie potrzeby koszty opieki medycznej oraz akcji ratowniczej i ewakuacji na terenie Parku. Jakoże pozwolenie można uzyskać tylko i wyłącznie osobiście, będziemy towarzyszyć turyście do biura wystawiającego te pozwolenia i pomożemy w wypełnieniu niezbędnych formularzy.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Przechowalnia bagażu

Jeżeli uczestnik ekspedycji chciałby zostawić jakiś osobisty bagaż, który nie bedzie mu potrzebny w czasie samej ekspedycji, może bezpiecznie pozostawić go w naszym biurze w Mendozie, w Hotel Penitentes lub w Obózbazowy Plaza Argentina.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Transport Mendoza / Penitentes / Mendoza

Grupa uczestników zostanie przewieziona prywatnymi busikami z miasta Mendozy do znajdującego się o 180 kilometrów Penitentes. W ten wygodny sposób turyści będą mogli podziwiać wspaniałe widoki Andów centralnych.


Wyprawa Pryvatne – Droga Lodowcem Polaków

Wszystkie posiłki

W czasie wyprawy zagwarantowane są wszystkie posiłki (Ś: śniadanie / O: obiad / L: lunch w marszu / K: kolacja). Są one starannie zaplanowane przez specjalistów w celu zagwarantowania uczestnikom zrównoważonej diety na okres pobytu w górach. Wszystkie posiłki, ze stałym menú od 3 dnia ekspedycji, przygotowywane są przez kwalifikowanych kucharzy, z wyjątkiem obozów wysokościowych, gdzie zajmą się tym przewodnicy. Otrzymasz smaczne i obfite porcje. Zawarte są wszystkie te posiłki, które wymienione są w programie. Obiad zastąpiony będzie Lunchem w marszu w tych dniach wyprawy, kiedy realizowany bedzie trekking. Prosimy o poinformowanie jeżeli uczestnik jest wegetarianinem lub ma alergię na jakiś produkt żywnościowy.


Wyprawa Otwarta – Droga Lodowcem Polaków

Zakwaterowanie w Hotelu Ayelén w Penitentes

Bez wątpliwości Hotel Ayelén jest najlepszym miejscem do odpoczynku z dobrą restauracją w okolicy Penitentes i Puente del Inca. Posiada komfortowe pokoje dwuosobowe z łazienką, ogrzewaniem centralnym, balkonem z widokiem na góry i ze śniadaniem (szwedzki stół), wszystko to przy doskonałej obsłudze personelu. Również można skorzystać ze smacznych dań w restauracji. Więcej informacji na temat Hotelu Ayelén: .


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków


Pomoc przy przygotowaniu ekwipunku do transportu przez muły

Przewodnicy doradzą jak najlepiej przygotować ekwipunek i w jaki sposób go przetransportować.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Muly

Te silne zwierzęta były podstawowym środkiem transportu dla wojsk, które walczyły o wyzwolenie Ameryki Południowej. Muły poruszają się bardzo bezpiecznie na terenach górzystych i ich silna budowa pozwala na przenoszenie ciężarów bez problemów. Wadą tych zwierząt jest ich nieokiełzany charakter. Dlatego też prowadzone są one przez osoby, które mają duże i wieloletnie doświadczenie z tymi zwierzętami. POGANIACZE MUŁÓW. Oni wg rodzinnej tradycji potrafią dominować te zwierzęta. Muły będą przenosić bagaże od Penitentes do Plaza Argentina i z powrotem. Każde zwierzę może wziąźć maksymalnie 60 kilogramów i każdy z pasażerów ma prawo do przetransportowania do 30 kilogramów na każdym etapie. Zalecamy posiadanie worka ochronnego na pokrycie i zabezpieczenie własnego bagażu na czas transportu.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Transfer do wejścia do Parku Aconcagua

Prywatny transport dowozi uczestników do pierwszego punktu Strażników Parku, którzy sprawdzą pozwolenie wejścia (permiso) i pouczą na temat przepisów obowiązujących w Parku.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Obóz w Pampa de Leñas i Casa de Piedra

Rozpoczynając wspinaczkę trzeba stopniowo zaaklimatyzować organizm. Dlatego też długi odcinek marszu do ObózBazowy Plaza Argentina zostanie podzielony na mniejsze odleglości. Pierwszy nocleg będzie w Pampa de Leñas, gdzie znajduje się stacja strażników parku. Na następny dzień dochodzi się do Casa de Piedra na kolejny nocleg. W każdym z tych miejsc poganiacze mułow wyładują bagaże. Przewodnicy pomogą w ustawieniu namiotów oraz przygotują kolację i śniadanie.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

ObózBazowy Plaza Argentina

Po dotarciu do Plaza Argentina uczestnik zostanie zakwaterowany w obozie, gdzie może liczyć na obozowe wygody: osobne namioty na jadalnię, kuchnię, przechowalnię sprzętu i latryny, a także na obsługę przez wspaniałych ludzi, którzy min. zajmować się będą przygotowywaniem smacznych posiłków. Spędzi się tam 4 noce.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

WAŻNA UWAGA – Tragarze w obozach wysokościowych

Aby nasi pasażerowie mogli poruszać się z lżejszym bagażem i w ten sposób zachować siły na dzień zdobycia szczytu, mogą oni liczyć na pomoc tragarzy. W wielu przypadkach grupa ekspedycyjna musi przemieszczać dużą ilość ekwipunku między jednym i drugim obozem podszczytowym, wiec udział tragarzy ułatwia logistykę przedsięwzięcia. Są to na ogól osoby bardzo silne i większość z nich kilka razy osiągnęła już szczyt, więc przystosowują się oni do warunków wysokościowych znacznie łatwiej i szybciej niż wielu sportowców. Warunki wyprawy przewidują, że na trzech pasażerów przypada jeden tragarz, który może przenieść do 20 kg na każdym odcinku. Tragarze są odpowiedzialni za przemieszczenie większości wspólnego bagażu (namioty, sprzęt kuchenny, grzejniki y śmieci grupy) między następującymi obozami wysokościowymi: z ObózBazowy Plaza Argentina do Obóz 1, z Obóz 1 do Obóz 2, i następnie przy zejściu: z Obóz 2 do bazy Plaza Argentina. Każdy członek ekspedycji musi transportować swój osobisty ekwipunek (plecak, śpiwór, buty). Jeżeli potrzebujesz pomocy także w tym wypadku, prosimy o kontakt (dodatkowy koszt).


Wyprawa Otwarta – Droga Lodowcem Polaków

Przewodnicy

Przewodnicy górscy, którzy uczestniczą w ekspedycji, są dyplomowanymi specjalistami po ukończeniu policealnych 2 letnich studium AAGM lub EPGAMT. Żeby wyprawa była udana, uważamy że musi być kierowana przez osoby odpowiedzialne i doświadczone, które potrafią zagwarantować bezpieczeństwo i profesjonalizm. W każdej ekspedycji przypada jeden przewodnik wysokogórski na trzech pasażerów. Przewodnicy górscy, którzy uczestniczą w ekspedycji, są dyplomowanymi specjalistami po ukończeniu policealnych 2 letnich studium AAGM lub EPGAMT. Żeby wyprawa była udana, uważamy że musi być kierowana przez osoby odpowiedzialne i doświadczone, które potrafią zagwarantować bezpieczeństwo i profesjonalizm. W każdej ekspedycji przypada jeden przewodnik wysokogórski na trzech pasażerów.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków

Dodatkowe dni

Ekspedycja przewiduje dodatkowo trzy dni ekstra w razie nieprzewidzianych wypadków lub złej pogody, które nie pozwolą na normalny rozwój wyprawy. Oznacza to, że w przypadku gdy zła pogoda nie pozwoli na wyjście z podszczytowych obozów, będzie można dodać trzy dni ekstra do standarowego programu w oczekiwaniu na poprawę warunków klimatycznych, umożliwiających kontynuowanie wspinaczki. Decyzję o tym podejmują przewodnicy.


Spanie w obozach górskich: łóżka i materace samopompujące Therm-a-rest

W celu świadczenia jak najlepszych usług, Acomara-AconcaguaExpeditions oferuje do spania w czasie ekspedycji łóżka w bazowych obozach i materace samopompujące Therm-a-rest w obozach podszczytowych. Pozwoli to bez wątpienia na lepszy odpoczynek i regenerację sił w czasie snu. Więcej informacji na temat materaców Therm-a-rest na: www.cascadedesigns.com.


Namioty

W warunkach normalnych Aconcagua charakteryzuje się dobrym klimatem w okresie lata. Ale jeżeli zdarzy się burza lub wichura w czasie ekspedycji, wtedy dopiero można pojąć prawdziwy wymiar sił przyrody na tych wysokościach. Dlatego też w najwyższych etapach wyprawy używa się wysokiej jakości namiotów do spania, sprawdzonych marek takich jak: The North Face i Mountain Hardware. Każdy namiot przeznaczony jest dla dwóch uczestników. Więcej informacji na temat namiotów North Face VE 25 znajdziesz na stronach www.thenorthface.com i o namiotach Mountain Hardwear Trango 3.1 na www.mountainhardwear.com


Postawienie namiotów w obozach podszczytowych

Po opuszczeniu wygodnego w Plaza de Mulas, rozpoczyna sie trudniejszy etap wyprawy, polegajacy na podejsciu do podszczytowych obozów aby stamtad zaatakowac upragniony szczyt. Jest bardzo wazne na tym etapie zachowanie i skoncentrowanie wszystkich sil na tym co najwaznejsze:wejscie na szczyt. Dlatego tez nasze ekspedycje prewiduja postawienie namiotów w obozach podszczytowych. Oznacza to ze, gdy uczestnicy wyprawy dotra do nich, namioty beda juz postawione i gotowe do odpoczynku oraz ochrony przed zimnem, w oczekiwaniu na regenerujacy posilek, przygotowany przez przewodników.


Łączność

Na terenie gór znajdują się stałe punkty łączności. Ta sieć pozwala na połączenie się poprzez radio VHF i BLU między obozami wysokościowymi, bazami w Plaza de Mulas, Confluencia, Puente del Inca i Mendoza. W ten sposób możemy natychmiast skontaktować się w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji. Posiadamy również telefon satelitarny.


Pożegnalna kolacja

Na zakończenie ekspedycji, w jednej z najlepszych restauracji Mendozy organizowana jest pożegnalna kolacja dla całej grupy i przewodników. Zapewne będzie to okazja do utrwalenia nawiązanych wcześniej więzi przyjaźni.


Wyprawa na Aconcagua – Droga Trawers Lodowcem Polaków

Świadectwo Uczestnictwa i/lub Zdobycia Szczytu potwierdzone przez Przewodnika ekspedycji i CEO firmy

Wystawiamy świadectwo podpisane przez Przewodnika wyprawy i CEO firmy Acomara-AconcaguaExpeditions.com poświadczając uczestnictwo w ekspedycji wysokogórskiej na Aconcagua (i zdobycie Szczytu, jeżeli tak się stało).


Pomoc medyczna i farmaceutyczna na terenie miasta Mendozy

Najważniejsze dla nas to dobry stan zdrowia uczestnika, nawet jeżeli zakończył on już swoją wyprawę. W wypadku gdy z jakiś powodów medycznych musi on być ewakuowany z gór lub po wyprawie cierpi na jakąś dotkliwość, nasz personel obsługi w Mendozie służyć będzie pomocą w celu jak najszybszego jego powrotu do zdrowia. Udzielimy wsparcia jeśli w mieście uczestnik będzie potrzebował dodatkowej opieki lekarskiej albo powinien zrobić jakieś badania lekarskie jak np. radiografię płuc, zakup lekarstw, hospitalizacja, itp. W ten sposób uczestnik wyprawy nie będzie czuł się zagubiony i osamotniony do czasu kiedy całkowicie odzyska siły fizyczne i będzie mógł wrócić do kraju. Nie są wliczone opłaty lekarskie i koszty lekarstw.


Obsługa w Mendozie po wyprawie

Po powrocie z ekspedycji i zakończeniu programu, nasz personel obsługi w mieście będzie do dyspozycji w razie jakiejkolwiek potrzeby, takiej jak np. zakup lub zmiana biletu, zwrot wypożyczonego sprzętu, zakup dodatkowych pakietów turystycznych, przechowywanie bagażu, a także różnego typu porady.

NIE WLICZONE USŁUGI

Pozwolenie na wstęp do Parku Aconcagua

Aby wejść do Parku Narodowego Aconcagua trzeba koniecznie OSOBIŚCIE wykupić Pozwolenie Wstępu. Jego wartość nie ulega zwrotowi. Ceny różnią się w zależności od sezonu (główny, półsezon i po sezonie) i zmieniają się z roku na rok. Fundusze zebrane z wykupu pozwoleń służą do utrzymania i ochrony Parku Narodowego Aconcagua, jak równieź pokrywają koszty związane z utrzymaniem służby medycznej, strażników i służby ratowniczej (helikoptera).


Wydatki ekstra

Nie zawarte są wydatki ekstra takie jak koszty potraw lub napojów dodatkowo spożywanych, nie wyszczególnionych w programie.


Koszty wypływające z rezygnacji z udziału w przewidzianym programie

Program jest wyceniony na bazie usług grupowych, co ma na celu uzyskanie jak najwyzszych usług przy mniejszym koszcie. Jeżeli uczestnik rezygnuje z udziału w programie z jakichkolwiek przyczyn (osobistych, zdrowotnych, itp.), natychmiast przechodzi na usługi prywante. W wypadku rezygnacji z programu, firma opłaca transport z Puente del Inca do miasta Mendoza w autobusie regularnej linii. Noc w hotelu w Mendozie przy powrocie, wliczona w pakiet, może być wykorzystana w jakimkolwiek momencie. Dodatkowe doby hotelowe są na koszt uczestnika.


Sprzęt osobisty i śpiwór

Uczestnik wyprawy jest odpowiedzialny za swój własny ekwipunek, nie jest on wliczony w koszt programu. Nasi przewodnicy mogą udzielić porady co do wyboru danego sprzętu przy zakupie lub wypożyczeniu.


Ubezpieczenie osobiste

Nie jest konieczne posiadanie ubezpieczenia osobistego przy wejściu na Aconcagua. Jeżeli jednak uczestnik chce mieć takie ubezpieczenie ze względu na ryzyko w Andach, radzimy skontaktować się z wybraną firmą ubezpieczeniową, gdyż my nie zajmujemy się tym.


Tragarze do osobistego bagażu

Przekazanie częsci osobistego bagażu ułatwia z pewnością wspinaczkę w górach. Jeżeli uczestnik pragnie wynająć tragarza do noszenia osobistego sprzętu, prosimy o kontakt. Cena tych usług zależy od odcinka programu, w czasie którego bagaż ma być transportowany.